Na našem webu používáme cookies.
Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.
Blog
Krásný den (večer, ráno, odpoledne nebo kdykoli ve vašem vlastním čase)!
Včera jsme skončili tím, že jsme si zvědomili, že čas probíhá lineárně a cyklicky zároveň a čím dříve si to uvědomíme a čím dříve začneme cyklický čas ve svých životech skutečně prociťovat a prožívat, tím větší naděje je, že ze začarovaného kruhu se čas, který nám byl darován, promění ve spirálu.
Na cyklický čas jsme postupem času začali víc a víc zapomínat a věřte mi, že žít v souladu s cykly není totéž, co donést o Dušičkách na hrob věnec a na Silvestra bouchnout šampaňské. Naopak – většina starobylých rituálů spojených s cyklickým vnímáním času je natolik významově vyprázdněná, že začít vyciťovat skryté cykly kolem nás a v nás vyžaduje mnoho pozornosti, bdělosti i znalostí.
Cyklů totiž všude kolem nás probíhá velmi mnoho – střídá se nádech a výdech, akce a spočinutí, den a noc, obíhá kolem nás proměnlivá Luna, střídají se roční období, staří alchymisté vnímali působení různých planet v rámci jednoho dne, týdne, roku, ale i celých věků. V současnosti se mluví o věku Vodnáře a jsou hlubinní psychologové, kteří dokládají vliv věku Ryb (křesťanství), Berana i Býka v dávných lidských dějinách. Zase jiné pojetí přináší mayský kalendář, který hovoří o postupném zrychlování času a dějích, které dříve trvaly miliony let a v současnosti se smrskly do pár desetiletí. Podobně a přesto jinak prožívá cykličnost třeba energetická medicína.
Také uvnitř nás probíhají cykly, které nás vracejí do stále stejných či velmi podobných situací s nabídkou, abychom je tentokrát prožili vědoměji, odvážněji, ve větším souladu sami se sebou. Abychom vystoupili ze zacyklení a posunuli se ve spirále k hlubšímu porozumění svého života.
Není v našich silách vycítit všechny cyklické děje, které kolem nás a v nás probíhají, ani to není nutné. Můžeme začít těmi, které probíhají uvnitř nás, v čemž máme my, ženy, velkou výhodu. Vedou nás vědomě celým měsícem a učí nás o tom, že akce je stejně hodnotná jako odpočinek a světlo stejně potřebné jako temnota. Postupem času můžeme svoje vědomí rozšířit na období celého roku a skutečně prožít, nejen ve zvycích napodobit nebo v knihách vyčíst, jak se mění energie, její směr, působení, co se děje v našem těle, naší psychice, naší duši. Můžeme využít impulsy zvenčí k vnitřní proměně – jistě vnímáte, že jsou chvíle, kdy se vezeme na obrovské vlně energie, a období, kdy stojíme na místě a ne a ne se pohnout.
Tomu všemu se říká Kairos – bůh příhodného času. Nejlepší přítel vědomého člověka. Podle mého poznání Kairos není v rozporu s časem Chronos ani jeho protikladem. Do našich životů přichází, když jsme si vědomi, co v tuto konkrétní chvíli přinášejí do našeho života cyklické děje. Kairos je bohem příznivé příležitosti a nejpříhodnějšího okamžiku. Díky tomu lépe rozumíme dějům vnitřním i vnějším, víme, co a jak podpořit, aby přechody v rámci cyklů byly co nejplynulejší a nejvědomější. Žít v přátelství s bohem Kairos neznamená vyhodit kalendář a přestat se řídit vnějšími atributy času Chronos. Znamená to vědomě se stát součástí velkých a mocných cyklů, těžit z jejich energie, plout s nimi a nechat se jimi proměňovat.
A ty otázky z minulého článku?
Jistě jste přišli na mnoho svých. Pro mě nejdůležitější jsou:
Kde se cítím zacyklená?
Co se v mém životě opakuje jako zadřená gramofonová deska a neposouvá se vpřed?
Kde vynakládám zbytečné úsilí a jdu až na dřeň, místo abych se odevzdala přítomnému okamžiku a všem vědomým i nevědomým proudům, jichž jsem součástí?
Kudy ztrácím energii? Kde cítím oddělenost místo sounáležitosti?
Pokud vám tento způsob bytí v čase a prostoru dává smysl, můžeme se příště (konečně!) podívat na to, co se odehrává ve velkých cyklech v současnosti a jak podpořit naše děti, které tyto děje cítí mnohem jasněji než my.